Menu

Duyurular


Yeni Giriş-Çıkış Sistemi (Entry/Exist System-EES)

SİRKÜLER NO: 23.1 / 702-564 = 30/09/2020


İlgi: İMEAK Deniz Ticaret Odası’ndan alınan 30.09.2020 tarih ve 2587/1079/2020 sayılı yazısı.

 

İMEAK Deniz Ticaret Odası’ndan alınan ilgi yazıda;

 

 

Gemi Brokerleri ve Acenteleri Ulusal Birlikleri Federasyonu'ndan ( The Federation of National Associations of Ship Brokers and Agents - FONASBA) alınan 10.09.2020 tarihli Ek'te sunulan e-posta yazısında, Avrupa Birliği Genel Müdürlüğünün (European Union Directorate General) resmi sayfasında Smart Borders girişiminin bir parçası olarak yeni Giriş-Çıkış Sisteminin (Entry/Exist System -EES) yer aldığı bildirilmektedir.

Söz konusu yeni sistemin, kısa dönem vizeye (short - stay visa holders) ve vize muafiyetine sahip üçüncü ülkelerden Avrupa Birliği (European Union-EU) sınırlarına seyahat eden kayıtlı yolcular için otomatikleştirilmiş bir bilişim teknoloji (Information Technology - IT) sistemi olduğu ifade edilmektedir. Yeni sistemin yolcunun kimliği ve parmak izi ve yüz görüntüsü dahil olmak üzere biyometrik verilerinin üç yıl boyunca toplanarak, uygun bir yolcunun AB dışından her geçişinde pasaport damgalama ihtiyacını ortadan kaldırmasını amaçladığı bildirilmektedir.

FONASBA tarafından gönderilen 21.09.2020 tarihli Ek'te sunulan e-posta yazısında ise, Avrupa Topluluğu Brokerler ve Acenteler Birliği(ECASBA)ECASBA üyelerinin yeni "Giriş/Çıkış Sistemi (ESS)" hususunda kendi ulusal göç idareleri ile iletişime geçmelerine yönelik talebin ifade edildiği belirtilmektedir.

Yazıda devamla, bahse konu sistemin tüm Schengen Bölgesi olmayan ülkeleri kapsayacağı ifade edilmekte olup, hibrid elektronik pasaport (hybrid e-passport )ve biyometrik veri sistemine geçişi ve bu sayede söz konusu sistemin damgalı pasaportların yerini almasının amaçladığı belirtilmektedir. Söz konusu uygulamaya 2022 yılının ilk yarısında başlanmasının beklendiği ifade edilmektedir.

Söz konusu sisteme ilişkin detaylı bilgiye, https://bit.ly/36iI5P4 internet adresi üzerinden ulaşılabileceği,

 

Belirtilmektedir.

Sayın Üyelerimizin bilgilerine rica ederiz.

 

 

Saygılarımızla,

Vapur Donatanları ve Acenteleri Derneği

 

 

Emin EMİNOĞLU

Genel Sekreter

Ek: İlgi Yazı

Dağıtım: Tüm üyelerimiz