Menu

Duyurular


Uluslar arası Hidrografi Örgütü'nün (IHO) ECDIS (Elektronik Harita Gösterim ve Bilgi Sistemi) Hataları Konusundaki Uyarısı

SİRKÜLER NO: 21.1 / 072-060 =  01/02/2012

 

İlgi: İMEAK DTO’dan alınan, 31/01/2012 tarih ve  408-68/2012 sayılı yazısı.

 

İlgi yazı ile;

 

Lloyd's Llst'İn 18,01,2012 tarihli baskısında yer alan habere atfen;

 

Uluslararası Hidrografi Örgütü (IHO), geçen senenin sonuna doğru, Elektronik Harita Gösterim ve Bilgi Sistemi {Electronic Chart Display and Information System - ECDIS) kullanan bir yazılımın güncelleme problemleri hakkında bir uyarı yayınlamıştır. IHO, köprüüstü personeline, köprüüstlerinde bulunan sistemlerin elektronik haritada yer alan tüm sembol ve özellikleri gösterip göstermediğini kontrol etmeleri için kurallar yayınlamıştır. Bu kontrolün amacı, denizcilerin ECDIS yazılımlarının güncellenmeye İhtiyacı olabileceği ve eğer ihtiyaç varsa bu süre içinde İlave önlemler alınması hususunda uyarılmasıdır.

 

IHO, farklı marka ECDIS’lerin harita bilgilerini ne şeklide .gösterdiğini ve kullandığını değerlendirmek ve diğer gemi adamlarını  düzeltme konusunda bilgilendirmek amacıyla, yapılan kontrollerin sonuçlarının gönderilmesini istemiştir.

 

IHO'nun belirttiğine göre ECDIS, en son güncel yazılım olmadan bazı harita sembollerini göstermekte zorluk çekebilmektedir. Bu sorun ECDIS üreticileri arasında yaygın olmamakla birlikte küçük harita sembolleriyle sınırlıdır. Araştırmalar bazı eski ECDIS modellerinde görüntü anormallikleri bulunduğunu göstermiştir. Bazı durumlarda uygun alarmlar ve göstergeler beklendiği şekilde çalışmayabilmektedir.”

 

Denilmektedir.

 

Sayın Üyelerimizin bilgilerini rica ederiz.

 

 

Saygılarımızla,

Vapur Donatanları ve Acenteleri Derneği

 

 

 

Recep Düzgit

Genel Sekreter

 

 

 

Dağıtım: Tüm üyelerimiz