Menu

Duyurular


Orta Doğu Solunum Sendromu Koronavirüsü (MERS-COV) Hk.

SİRKÜLER NO: 12.3 / 420-317 = 27/06/2013
 
 
İlgi: İMEAK DTO’dan alınan, 25/06/2013 tarih ve  2578-393 / 2013 sayılı yazısı.
 
İlgi yazı ile;
 
“ICS Üyeleri, Dünya Sağlık Örgütü’nün (World Health Organisation – WHO) Orta Doğu Solunum Sendromu Koronavirüsü (Middle East respiratory syndrome – Coronavirus – MERS – CoV) ile ilgili güncel tavsiyesini dikkate almaya davet edilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü, şu anda bu durumla ilgili olarak giriş noktalarında özel inceleme yapılmasını ya da seyahat veya ticaret kısıtlamaları uygulanmasını önermemektedir.
 
İlgi yazıda, Dünya Sağlık Örgütü’nün (World Health Organisation – WHO) Eylül 2012’den günümüze kadar, dünya çapında, 38’i ölümle sonuçlanmış toplam 64 adet laboratuvar onaylı MERS-CoV enfeksiyonu vakasını tespit ettiği bilgisi verilmektedir.
 
Dünya Sağlık Örgütü’nün, Ürdün, Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden kaynaklanan laboratuvar onaylı vaka bildirimleri aldığı; Fransa, Almanya, İtalya, Tunus ve İngiltere’de de benzer vakaların bildirildiği; fakat bunların ya hastalığın tedavi edilmesi amacıyla buralara taşındığı ya da Orta Doğu’dan döndükten sonra gerçekleştiği bildirilmektedir.
 
Dünya Sağlık Örgütü, ağır akut solunum yolu enfeksiyonlarının (Severe Acute  Respiratory Infections – SARI) denetlenmesi ve her türlü olağandışı durumun dikkatle gözden geçirilmesi konusunda tüm Üye Devletleri desteklemektedir. Ayrıca, sağlık hizmeti kuruluşlarının teyakkuz halinde olmayı sürdürmeleri tavsiye edilmekte olup, SARI hastalığına maruz kalan Orta Doğu’dan dönen en son yolcuların MERS-CoV testi yaptırmaları gerektiği ifade edilmektedir.
 
İlgi yazı ile ayrıca, ICS Üyelerinin anılan konu ile ilgili daha başka bilgi sağlamalarından memnuniyet duyulacağı bildirilmektedir. MARAD (The United States Maritime Administration – Amerika Birleşik Devletleri Denizcilik İdaresi) tarafından ABD sularına giren gemiler için yayınlanan tavsiye ilişikte bulunmaktadır (Ek-1). ”
                                                          
Denilmektedir.
 
Sayın Üyelerimizin bilgilerini rica ederiz.
 
 
Saygılarımızla,
Vapur Donatanları ve Acenteleri Derneği
 
 
 
Recep DÜZGİT
Yönetim Kurulu Başkanı
                       
 
 
EKLER:
Ek-1: İlgi yazı ve Eki
 
 
Dağıtım: Tüm üyelerimiz