Menu

Duyurular


Neptün Deklarasyonu Mayıs Ayı Güncellemesi

SİRKÜLER NO: 23.1 / 360-258 = 18/05/2021


İlgi: İMEAK Deniz Ticaret Odası’ndan alınan 18.05.2021 tarih ve 1413/490/2021 sayılı yazısı.

 

İMEAK Deniz Ticaret Odası’ndan alınan ilgi yazıda;

 

Global Maritime Forum'dan alınan 07.05.2021 tarihli Ek'te sunulan yazıda;

Yeni COVID-19 varyantları ve Hindistan'daki durum nedeniyle vaka sayılarında artış olduğu ifade edilmekte olup, bu durumun gemi personeli değişimine ve Hint deniz insanlarının sağlığına karşı tehdit oluşturduğu bildirilmektedir. Ayrıca, büyük denizci ülkelerde ve gemi personeli değişim merkezlerinde uygulanan seyahat kısıtlamalarının arttığı ve çok az sayıda gemi insanının aşılanmasından dolayı seyahat kısıtlamalarının devam ettiği belirtilmektedir.

Yazıda, Hindistan ve diğer ülkelerdeki gemi insanları ve ailelerine yardım etmek amacıyla öncü yardım kuruluşları ve sektör paydaşları tarafından oluşturulan Deniz İnsanları Uluslararası Yardım Fonu'na (Seafarer International Relief Fund) sektörde önemli yere sahip denizcilik kuruluşlarının destek verdiği ifade edilmektedir. Ayrıca, denizcilik sektörü ile ilgili kuruluşların, işçi sendikalarının ve uluslararası kuruluşların çabalarıyla gemi insanlarının aşılanmasıyla ilgili çalışmaların devam ettiği belirtilmekte olup, Uluslararası Çalışma Örgütü (International Labour Organization - ILO) tarafından Nisan ayının sonlarına doğru alınan "Gemi İnsanlarının Aşılanmasına İlişkin Karar" ile gemi insanlarının öncelikli olarak aşılanmasını sağlamak amacıyla hükümetlere çağrılar yapıldığı ifade edilmektedir.

Yazıda devamla, Global Maritime Forum tarafından hazırlanan ve aylık olarak güncelleneceği bildirilen Neptün Deklarasyonu Gemi Personeli Değişimi İndikatörü (Neptune Declaration Crew Change Indicator) ile sektör paydaşlarının güncel gelişmeleri takip edebileceği bildirilmektedir.

Mayıs ayına ilişkin rapora https://bit.ly/3bwzw4Z internet sayfasından ulaşılabilmekte olup, konuya ilişkin detaylı bilgi Ek'te sunulmaktadır.

 

Denilmektedir.

Sayın Üyelerimizin bilgilerine rica ederiz.

 

 

 

 

Saygılarımızla,

Vapur Donatanları ve Acenteleri Derneği

 

 

Emin EMİNOĞLU

Genel Sekreter


 

 

 

Ek: İlgi Yazı

Dağıtım: Tüm üyelerimiz