Menu

Duyurular


ILO Dünya Denizciler Yılı Broşürü

SİRKÜLER NO: 23.1 / 528-401 = 30/09/2010

 

İlgi: İMEAK DTO’dan alınan, 28/09/2010 tarih ve  4291-471 / 2010 sayılı sirküleri.

 

İlgi sirküler ile;

 

“Uluslararası Çalışma Örgütü’nden (ILO) alınan 23.09.2010 tarihli ve bila sayılı yazısına atfen;

 

Birleşmiş Milletler Uluslararası Denizcilik Örgütü’nün (IMO) 2010 yılını ‘Denizciler Yılı’ olarak ilan ettiği belirtilmekte olup, bu yılın şerefine Denizcilik Sektöründeki İşverenlerin ana temsilcisi olan Uluslararası Denizcilik Federasyonu’nun (ISF), Denizciliğin önemini Dünyaya anlatmak üzere bir broşür hazırlandığı bildirilmiştir.

 

Söz konusu broşürde aşağıdaki konular;

 

1)Kariyer Promosyonu: ‘Denizciler Yılı’ IMO’nun düzenlemeyi planladığı ve Denizcilik üzerine kariyer yapılmasını teşvik eden ‘Haydi Denize!’ (Go to Sea!) kampanyası için elverişli bir platform yaratacaktır.

 

2)ISM ve Emniyet Kültürü: Temmuz 2010 tarihinde IMO Uluslararası Güvenlik Yönetimi (ISM) Kodu’nda yapılan değişiklikler yürürlülüğe girecektir. Söz konusu değişiklikler yürürlülüğe girmeden, sektörü bilgilendirmek üzere birinci versiyonu 1993 yılında ISF ve ICS tarafından hazırlanan ‘ISM Kodu Uygulama Rehberi’nin (Guidelines on the Application of the ISM Code) yeni versiyonu hazırlanmıştır.

 

3)Eğitim ve İşgücü: 2010 yılının Haziran Ayında ISF, Filipinlerde düzenlenen ve Eğitim Standartları konusunda önemli kararların çıktığı STCW (Denizciler için Eğitim, Sertifika, ve Gözetleme Standartları – Standards of Training, Certification and Watchkeeping for Seafarers) adlı diplomatik konferansta Denizcilik Sektörü İşverenlerini temsil etmiştir.

 

4)ILO Denizde Çalışma Konvansiyonu: Cenova Merkezli Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) 2006 yılında ILO Denizde Çalışma Konvansiyonunu (MLC) kabul etti. Söz konusu konvansiyonda, denizcilerin kontrat düzenlemeleri, personel bulma ajanslarının görevleri, çalışma saatleri, sağılık ve güvenlik, mürettebat konaklaması, tıbbı ve yiyecek standartları gibi konular incelenmiştir. ILO MLC Liman Devleti kontrolünün yanı sıra, Bayrak Devleti denetimlerine de tabidir. Birçok Bayrak Devleti tarafından onaylanan, MLC’nin önümüzdeki birkaç sene içerisinde yürürlülüğe girmesi beklenmektedir.

 

5)Denizcilerin Suç İşlemesi ve Adil Muamele:

‘’Denizcilerin haksız olarak suçlanması, MARPOL ve Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku (UN Convention on the Law of the Sea) aykırıdır. Yerel ve uluslararası mahkemelerde uluslararası standartlara uygun bir şekilde eşit ve meşru şekilde yargılanmak Denizcilerin hakkıdır’’ şeklinde yer almaktadır.

 

Daha fazla bilgi edinmek isteyen üyelerimiz için Kaynak broşür ekte sunulmuştur.

 

Denilmektedir.

 

Sayın Üyelerimizin bilgilerini rica ederiz.

 

 

Saygılarımızla,

Vapur Donatanları ve Acenteleri Derneği

 

 

Recep Düzgit

Genel Sekreter

 

 

Ek: İlgi yazı

 

 

Dağıtım: Tüm üyelerimiz