Menu

Duyurular


Gümrük Eşya Takip ve Analitik Performans Programı (GET-APP)

SİRKÜLER NO: 8.7  / 862-657  = 24/11/2017


Sayın Üyemiz,

 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Bülent TÜFENKCİ imzalı ve “Gümrük Eşya Takip Ve Analitik Performans Programı (GET-APP)” konulu yazıda;

 

Gümrük ve Ticaret Bakanı olarak, Gümrük Eşya Takip ve Analitik Performans Programı (GET-APP) adıyla yepyeni bir Sistemi hayata geçirmiş olduğumuzu müjdelemekten büyük bir mutluluk duyuyorum.

 

Sizler bu Sistem üzerinden basit bir sorgulama yaparak, ihraç veya ithal ettiğiniz eşyanın nerede olduğu, hangi işlemlerinin bitirildiği, hangi işlemler için beklediği, bu işlemlerin ortalama ne kadar zaman alacağı gibi bilgilere bilgisayarınızdan veya cep telefonunuzdan ücretsiz olarak erişebileceksiniz.

 

Bizler de hu sistem sayesinde, gümrüklerdeki işlemleri başından sonuna kadar daha yakından izleyebilecek ve etkin bir performans ölçümü gerçekleştirebileceğiz. Firmanızın, gümrük müşavirinizin, taşıyıcınızın, liman idaresinin, gümrük idaresi ve dış ticaret sürecinde rol alan bütün kurum ve kuruluşların işlemleri ne zaman ve ne kadar sürede yaptığını sizlerle paylaşabileceğiz.

 

Ayrıca, bu sistem sayesinde, ihracat veya ithalat işlemlerinde zaman kaybına ve maliyetlere yol açan işlemleri de kolayca teşhis edebileceğiz. Bu sistem, inanıyorum ki, reform gerektiren alanlara güçlü bir ışık tutarken, gümrüklerde İşlerinizi kolaylaştıracak ve maliyetlerinizi düşürecek birçok yeni projenin de tetikleyicisi olacaktır.

 

Bu sistem, dış ticaret işlemlerinde şeffaf, hesap verebilir, performans ve hedef odaklı bir yapıya geçişin habercisidir. Amacımız, dış ticaret işlemlerinde bir uçtan diğer uca takip edilebilirliği artırmak, bütün işlemlerin daha hızlı, kolay, ucuz ve emniyetli yürütülmesini sağlamaktır.

 

Sistemle ilgili daha fazla bilgi web sayfamızda, 2017/12 sayılı Genelgemiz ve ekinde yer alan kullanım kılavuzunda mevcuttur.

 

Ülkemizin siz değerli diş ticaret erbabı, sanayicileri ve iş adamlarının bu yeni sistemden yararlanmasını arzu ediyor ve sistemin daha fazla geliştirilmesi için bizlere ileteceği değerli fikirleri önemsiyoruz.

 

Sistemin tüm kullanıcılara ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.

 

En derin muhabbetlerimle…”

 

Denilmektedir.

 

Sayın Üyelerimizin bilgilerini rica ederiz.

 

Saygılarımızla,

Vapur Donatanları ve Acenteleri Derneği

 

 

 

Emin EMİNOĞLU

Genel Sekreter


Ek: İlgi yazı

Dağıtım: Tüm üyelerimiz