Menu

Duyurular


Filistin İş Konseyi Heyeti

SİRKÜLER NO: 12.3 / 217-133 = 18/03/2019

İlgi: İMEAK Deniz Ticaret Odası’nın 14.03.2019 tarih ve 1028-179/2019 sayılı yazısı.

 

İMEAK Deniz Ticaret Odası’ndan alınan ilgi yazıda;

           

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK)’nun 12.03.2019 tarihli ve FİL/2019-0415 sayılı yazısından bahisle;       

          

“Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından gönderilen ilgi yazıda, DEİK organizasyonu ve Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) ile Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) işbirliğinde 13- 16 Nisan 2019 tarihleri arasında, Filistin’e bir İş Konseyi Heyeti Programı gerçekleştirileceği, Filistin’in en önemli ticaret merkezleri olan Kudüs, Ramallah, Nazareth ve Nablus şehirlerinde Filistinli iş insanları ile ikili iş görüşmeleri ve saha ziyaretleri düzenleneceği bildirilmektedir.

 

Bahse konu ziyaret vesilesiyle DEİK’in Filistin’deki muhatap kuruluşu olan Filistin İş İnsanları Dernekleri Federasyonu ile Ramallah’ta Türkiye-Filistin İş ve Yatırım Forumu gerçekleştirileceği, Filistin’de yatırımı bulunan Türk firmalarına ziyaret düzenlenmesi öngörüldüğü belirtilmektedir. Türkiye’den yıllık 500 milyon dolar ithalatı olduğu tahmin edilen Filistin’de gıda başta olmak üzere tarım, tekstil, hazır giyim, plastik ve mutfak eşyaları alanlarında firmalarımız açısından ticaret ve yatırım imkânları mevcuttur. Filistin gıda sektöründeki yatırımlara bağlı olarak ambalaj, soğuk depolama ve lojistik sektörlerinde de yatırım ihtiyacı vardır. Başta yenilenebilir enerji olmak üzere enerji, demir-çelik üretimi ve geri dönüşüm sektörlerinde de yatırım ihtiyacı bulunduğu ifade edilmektedir.

 

Nüfus artışına bağlı olarak büyük tüketim hacmine sahip Filistin’de yatırım yapacak firmalarımızın İsrail pazarına erişme imkanları vardır. Filistin’in AB ve ABD ile olan Serbest Ticaret Anlaşmalarını da kullanarak AB ve ABD’ye kotasız ve gümrüksüz ihracat yapmalarının mümkün olduğu belirtilmektedir.

 

Bu çerçevede, söz konusu ziyarete katılmak isteyen firma temsilcilerinin https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/878/12490 adresinden kayıt yaptırmaları ve en geç 20 Mart 2019 Çarşamba günü mesai bitimine kadar 6.500 TL katılım ücretini ödemeleri istenmekte olup,

Katılım ücretine İstanbul-Tel Aviv gidiş dönüş uçak biletleri, konaklama, Filistin’de ulaşım, rehberlik-tercümanlık hizmetleri ve yemek masrafları dahil olduğu,”

 

Bildirilmektedir.

 

Sayın Üyelerimizin bilgilerine rica ederiz.

 

 

Saygılarımızla,

Vapur Donatanları ve Acenteleri Derneği

 

Emin EMİNOĞLU

Genel Sekreter


Ek: İlgi Yazı


Dağıtım: Tüm üyelerimiz