Menu

Duyurular


Amerika Deniz Ticaret Odası Temmuz 2009 Raporu

SİRKÜLER NO: 23.1 / 0511-419 = 21/08/2009

 

İlgi: İMEAK DTO’dan alınan, 20/08/2009 tarih ve  3592-381/2009 sayılı sirküleri.

 

İlgi sirküler ile;

 

“Uluslararası Deniz Ticaret Odası’ndan (ICS) alınan 10.08.2009 tarih ve ICS/ISF (09)64 sayılı yazısına atfen;

 

Amerika Deniz Ticaret Odası tarafından hazırlanan Temmuz 2009 Raporu sunulmuştur. Söz konusu raporda şu hususlar yer almaktadır;

 

ABD Sahil Güvenlik Komutanlığı, deniz haydutluğuna karşı yapılacak olan yasal değişiklik taslaklarına yardımcı olmak üzere bir kılavuz yayınlamıştır.  Bahse konu yayının, ABD siciline kayıtlı gemilere yönelik yapılmış olmasına rağmen, diğer ülke gemileri için de faydalı olacağı belirtilmiştir. Anılan kılavuza ek kaynak olarak; ABD Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın Şubat 2009 tarihinde yayınlamış olduğu Sahil Güvenliği Liman Güvenliği Tavsiyeleri’ne (PSA) http://homeport.uscg.mil/mycg/portal/ep/home.do Web adresinden ulaşılabilecektir.

 

Pasifik Ticaret Gemileri Birliği’nin (Pacific Merchant Shipping Association) Temmuz 2009 tarihinde düzenlediği San Francisco Liman Güvenliği Toplantısı’nda ABD Sahil Güvenlik Komutanlığı ve San Francisco Kılavuz Kaptanlar Derneği, düşük kükürtlü yakıtlardan kaynaklanan sorunları dile getirmişlerdir. Toplantıda, Los Angeles/Long Beach ile San Francisco arasında en az yedi güç kaybı vakasının görüldüğü, gemilerin güç kaybetmeden belirli bir devrin (RPM) altına inemediği ve ‘dümen dinlenme sürati’ elde edemedikleri belirtilmiştir.

 

Ayrıca, ABD Gümrük ve Sınır Güvenliği (CBP) tarafından İthalat Güvenliği Dokümantasyonu ve Taşıyıcı Zorunlulukları hakkında değişikliklerin yapıldığı bildirilmiştir. Söz konusu değişiklikler, ABD Resmi Gazetesi’nde 14 Temmuz 2009 tarihinde yayınlanmıştır. Daha fazla bilgi ABD Resmi Gazetesi’nin http://www.access.gpo.gov/su_docs/fedreg/a090714c.html adresli web sitesinden sağlanabilecektir.”

 

Denilmektedir.

 

Sayın Üyelerimizin bilgilerine sunarız.

 

Saygılarımızla,

Vapur Donatanları ve Acenteleri Derneği

Recep Düzgit

Genel Sekreter

 

 Ek: İlgi yazı ve Ek’i

 

 

Dağıtım: Tüm üyelerimiz