Menu

Etkinlikler

18.02.2020 TARİHLİ AYLIK BİLGİ PAYLAŞIM TOPLANTISI

18.02.2020 TARİHLİ AYLIK BİLGİ PAYLAŞIM TOPLANTI RAPORU

18 Şubat 2020 tarihinde Salı günü 10:30’da üyelerimizin katılımı ile Derneğimizde "Aylık Bilgi Paylaşım" Toplantısı düzenlenmiş olup toplantıda hayvansal ürünlerde transit işlemleri, LTP sisteminde polis entegresi sonrası yaşanan sıkıntılar görüşülmüş olup saat 12:30 'da sona ermiştir.

Katılımcılar

Arkas Denizcilik

Erdem ŞAHİN - Recep BAYDAR - Hüseyin ULAŞ

BARKON Gemi Acenteliği

Fazlı ÖZTÜRK- Yusuf TURAN

Belstar Denizcilik

Neslihan KÖLEMENOĞLU- Uğur TOPYAY

BSA Gemi Acenteliği

Cevat YAZICIOĞLU - C. Talha ALBAYRAK

Catoni Deniz İşleri

Zeynep YILMAZ

Fevzi Gandur Denizcilik

Hakan ÖZALP

Hamburg Süd

Gül MİAN - Ezgi TOPLU

Maersk Denizcilik

Neşet ERENSOY

Msc Gemi Acenteliği

Cankut GÜLNAR - Volkan AYTAŞ

One

Galip GÜNGÖR

Vda

Muhammet Ali ŞEYDA - Cüneyt ÖZCAN

 


 1.     HAYVANSAL ÜRÜNLERDE TRANSİT İŞLEMLERİ

Tarım ve Orman Bakanlığı, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü, İstanbul Ambarlı Veteriner Sınır Kontrol Noktası Müdürlüğünün Ambarlı Gümrük Müdürlüğüne hitaben 15.01.2020 tarih ve 39665741-325.13- E.180499 sayılı yazısıyla gündeme gelen Canlı Hayvan ve Hayvansal ürünlerde veteriner giriş belgesi zorunluluğu yönetmelikle sabit olduğu ve bu uygulamanın tüm Avrupa ve diğer ülkelerde uygulandığı, ayrıca 2011 yılında bu uygulamanın yürürlüğe girdiği ve bildirim sorumluluğunun Acentelerde olduğu, tüm acentelerin buna uyması gerektiği bilgisi toplantıya katılanlara iletilmiştir.

İlgi uygulamanın basitleştirilmesi ve hızlandırılması gerekmektedir.

Özellikle AB ülkelerinde konu transitlerle ilgili gelen yükler 14 gün içerisinde yurt dışı edildiğinde bildirim yapılmak kaydıyla ücret alınmamakta bekleme süresi 15 ve üzeri gün kalacak yüklere ücret alınmaktadır.

Türkiye limanlarının armatörler için bu uygulama sonucunda uzun vadede cazibesinin kalmayacağı ve transit yüklerin diğer ülke limanlarına üzerinden yapma ihtimallerinin yüksek olduğu görüşüne varılmıştır.

Konuyla ilgili toplantıya katılan üyelerimizden yıllık bazda Ülkemiz limanlarından yapılan Hayvan ve Hayvansal ürünlerin transit istatistikleri talep edilmiş olup, ilgili yüklerin bir başka Ülke limanlarına kayması durumunda yaşanacak olan yük ve döviz kaybının ne kadar olacağı tespit edilerek gerekli ücretin iptal edilmesi için resmi girişimlerin yapılması kararı verilmiştir.

2.     LTP SİSTEMİNE EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ENTEGRESİ

Üyelerimiz tarafından Emniyet Genel Müdürlüğü’ nün Liman Takip Sistemine entegre olduğu 01.01.2020 tarihinden bu yana gemi operasyon başlama sürelerinin yaklaşık 2 saati bulduğu ve bu sürelerin kabul edilemez hale geldiği aktarılmıştır.

Emniyet Genel Müdürlüğüyle Ankara’da yapılan toplantıda gündeme getirilmiş olup kendilerinin konuyu inceledikleri belirtilmişti. Ayrıca Üyelerimiz tarafından sahada yaşanan sorunların derneğimize gönderilmesi sonrası İstanbul Deniz Limanı Şube Müdürü ile toplantı yapılarak yaşanan tüm sıkıntıların kendilerine’ de iletilmesine karar verilmiştir.  • 18.02.2020 TARİHLİ AYLIK BİLGİ PAYLAŞIM TOPLANTISI 1