Menu

Duyurular


Gemilerden Atık Alımı Ve Atık Kabul Tesisleri

SİRKÜLER NO: 20.3 / 745 - 596 = 12/10/2020 


İlgi 1: T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü’nün 28.09.2020 tarih 84973951 sayılı yazısı,

İlgi 2: T.C. İstanbul Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün 10.08.2020 23072891 sayılı yazısı,

 

‘’Bakanlığın ekteki yazılarına istinaden atık veren gemilerin MAPROL Ek-1 ve Ek-4 atıklarının türlerine göre ayrı ayrı vermesi ve yanlış atık beyanında bulunmaması büyük önem arz etmektedir. Örneğin atığını Slaç olarak beyan eden gemi bu atık yerine Sintine veya Atık yağ atığı veremez. Atık veren geminin birden çok atık talebi varsa atık alan gemimizi vereceği atığın türü konusunda bilgilendirerek atıkları ayrı ayrı vermesi gerekmektedir.

Atıklar gemilerimiz tarafından ayrılmış şekilde alınacak ve Gemi Atıkları Arıtma Tesisimize ayrı şekilde verilecektir. Tesis Bakanlığın belirttiği gibi atıkları türlerine göre ayrı depolayacağından olası karışık atık tesise kabul edilmeyecek ve atık alım süreci olumsuz yönde etkilenecektir.

Bu konu açık ve net bir şekilde atık alım operasyonlarını yürüten personellerimize ve tüm atık alım gemilerimizin kaptanlarına izah edilerek bilgilendirme yapılmıştır.

Atık alım operasyonlarında sorun yaşanmaması adına ilgili acenteler olarak atık talebini yapacak personellerinizin ve adına talep yapacağınız gemilerin yetkililerine / Kaptanlarına bu konuyu iletmenizi ve süreçlerin bu şekilde yürüyeceğini bildirmeniz önemle rica olunur’’

 

 

Denilmektedir.

 

Sayın Üyelerimizin bilgilerine rica ederiz.

 

Saygılarımızla,

     Vapur Donatanları ve Acenteleri Derneği

 

 

 

Emin EMİNOĞLU

Genel Sekreter


Ek1: İlgi Yazı


Ek2: İlgi Yazı

 

Dağıtım: Tüm üyelerimiz