Menu

Etkinlikler

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Kutlu Olsun


Değerli Üyelerimiz,

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Kutlu Olsun...

Bir devletin hür ve bağımsızlığının en önemli göstergelerinden birisi “kabotaj” hakkıdır. Ülkenin kendi limanları arasında yük ve yolcu taşıması aynı zamanda ekonomik bağımsızlığının da sembolüdür. Kapitülasyonlar ile bu hakkını kaybeden Türkiye, 1 Temmuz 1926’da yürürlüğe giren Kabotaj Yasası ile buna yeniden sahip olmuştur. Verilen kapitülasyonlarla zaman içinde üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde ve kendi limanlarımız arasında yük ve yolcu dahi taşıyamaz hale gelen ülkemiz, Kurtuluş Savaşı ardından kendi karasularında yük ve yolcu taşımacılığı hakkını tekrar kazanmıştı.  Çünkü denizlerde gücü olmayan bir ülkenin dünya üzerinde söz hakkı yoktur. İşte bugün kutladığımız Kabotaj Bayramı ile bağımsızlığımızın ve ekonomik özgürlüğümüzün en önemli sonuçlarından birisi olan bu hakkımızı yeniden kazanmamızı saygıyla anıyoruz.

 

Uygarlık tarihi incelendiğinde, suya ve denizlere hâkim olan medeniyetlerin ekonomik yönden çok büyük güç kazandıkları görülmektedir.

 

Dünyamızda bugün, ülke ekonomileri için lokomotif görevi yapan temel sektörlerden olan denizcilik sektörü, sağladığı girdilerin büyüklüğü ve önemi açısından ülkeler için hayati sektörlerden biri haline gelmiştir.

 

Büyük Atatürk'ün 'Denizciliği Türk'ün büyük milli ülküsü olarak düşünmeli ve onu az zamanda başarmalıyız' sözleriyle gösterdiği hedefe her zamankinden daha fazla yaklaştık.

 

Denizlerdeki gelişimimizin mihenk taşı olan bu müstesna günü bize kazandıran Büyük Lider Atatürk'ü ve ebediyete intikal eden tüm denizcilerimizi saygı ve minnetle anıyor, yolu denizden geçenlerin, deniz dostlarının, Gemi Acenteliği faaliyetlerini sürdüren tüm meslek mensuplarımızın ve tüm Türkiye'nin, Denizcilik ve Kabotaj Bayramı'nın 93’üncü yıl dönümünü en içten duygularımızla kutluyoruz.


Saygılarımızla,

Vapur Donatanları ve Acenteleri Derneği

Yönetim Kurulu  • 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Kutlu Olsun 1