Menu

Duyurular


Bulgaristan-Türkiye İş Forumu, 19 Kasım 2018, Sofya

SİRKÜLER NO: 12.3  / 818-619 = 06/11/2018

İlgi: İMEAK Deniz Ticaret Odası’ndan alınan 05.11.2018 tarih ve 4197-643/2018 sayılı yazısı.

 

İlgi yazı ile;

 

“Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun 30.10.2018 tarih ve BUL/2018-1429 sayılı yazısına atfen;

 

T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar PEKCAN’ın Sofya’ya resmi ziyareti vesilesiyle Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Bulgaristan Ulusal KOBİ Geliştirme Ajansı (BSMEPA) iş birliğiyle 19 Kasım 2018 Pazartesi günü Sofia Ramada City Centre Otel’de “Bulgaristan-Türkiye İş Forumu” gerçekleştirileceği bildirilmektedir.

 

T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar PEKCAN ve Bulgaristan Ekonomi Bakanı Emil KARANİKOLOV'un onurlandırmasıyla gerçekleşecek söz konusu toplantıya çok sayıda Bulgar firmasının katılımı beklenmekte olup, bu firmalar ile ikili görüşmeler gerçekleştirilmesi imkânı olacağı, Bulgaristan'da turizm, gıda, otomotiv ve yedek parça, savunma, ambalaj, hayvancılık ve tarım makineleri, inşaat ve yapı malzemeleri, sağlık, sağlık/termal turizm ve medikal ürünler, mobilya, aydınlatma ve elektronik ürünler, alt yapı-konut inşaatı, tekstil, kimya, lojistik, makine ve ICT alanlarında yatırım ve iş birliği fırsatları bulunduğu, üçüncü ülkelerden gelen Türk sermayesi ile birlikte Bulgaristan'da yaklaşık 1 milyar Avro üzerinde Türk yatırımının bulunduğu, ağırlıklı olarak firmaların turizm, bankacılık, tekstil, hazır giyim, alüminyum, cam sanayi, ev aletleri, otomotiv yedek parça, ulaştırma, alüminyum, pvc, gıda, su şişeleme, odun işleme alanlarında faaliyetlerini sürdürmekte olduğu ifade edilmektedir.

 

Taslak programı ekte sunulan Bulgaristan-Türkiye İş Forumu’na, Bulgaristan Yatırım Ajansı ve Bulgaristan Ulusal KOBİ Ajansının iştirak edeceği ve söz konusu kurumların temsilcileri ile görüşme imkânı bulunacağı, belirtilmektedir. Avrupa Pazarına erişimi açısından düşük maliyetler ve lojistik avantajlar sunan Bulgaristan ile Türkiye arasındaki ticari ve ekonomik hareketliliğe önemli ivme katacak söz konusu İş Forumu’na katılım sağlamak isteyen Üyelerimizin https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/773/11580 bağlantısında yer alan kayıt formu 9 Kasım 2018 Cuma günü mesai bitimine kadar doldurmaları istenmekte olup, detaylı bilgi için DEİK (Sn. Aycan Damalı, DEİK Avrupa Bölgesi İş Konseyi Koordinatörü, adamali@deik.org.tr Tel: 0212-339-50-74) ile irtibata geçilebileceği,

 

 

Bildirilmektedir.

 

 

Sayın Üyelerimizin bilgilerine rica ederiz.

 

Saygılarımızla,

Vapur Donatanları ve Acenteleri Derneği

 

 

 

 

Emin EMİNOĞLU

Genel Sekreter


Ek: İlgi Yazı

Dağıtım: Tüm üyelerimiz